Економимо час та зберігаємо спокій. Рекомендації для проходження блокпостів
Блокпости – це штучні споруди на дорогах або інших шляхах, які використовуються військовими та комбатантами для виконання завдань, повʼязаних з обороною, контролем, стримуванням, фільтрацією, виявленням тощо. Зазвичай блокпости поділяються на постійні або стаціонарні та тимчасові, для виконання специфічних завдань у виділений проміжок часу. В реаліях російсько-української війни на блокпостах чергують один або декілька державних органів та формувань: Збройні сили, територіальна оборона, Національна поліція, Служба безпеки, спецпідрозділи тощо. Зазвичай на блокпосту є людина, яка відповідає за організацію його роботи та є командиром. Діяльність на блокпосту організовується в такий спосіб, щоб забезпечити його безперервне функціонування протягом дня і ночі.
Тому ми можемо зробити декілька висновків про те, як блокпости впливають на роботу журналістів:
- На блокпостах чергують втомлені люди зі зброєю, які підсвідомо шукають можливості емоційної розрядки.
- Перевірки займають певний час, і від дій під час перевірки залежить її тривалість.
- Чергові виконують специфічні завдання з пошуку підозрілих осіб.
- Діяльність блокпоста не залежить від світлового дня або погоди, що може впливати на стан перевіряльників.
- Є відповідальний за функціонування блокпоста.
Міністерство оборони пропонує певні правила поводження на блокпостах (на фото).
Розглянемо їх детальніше:
- Знизити швидкість. Якщо блокпост великий, рухайтеся до перевіряльника, на якого вкаже постовий на в'їзді.
- Вимкніть фари та ввімкніть аварійне освітлення. Вночі рекомендується ввімкнути світло в салоні, щоб вас могли ідентифікувати. Тримайте руки на виду та не робіть різких рухів. Не користуйтеся мобільним телефоном. Якщо у вас дуже терміновий дзвінок, попросіть співрозмовника побути на лінії та відкладіть телефон.
- Підготуйте документи. Покажіть документи в розгорнутому вигляді у своїх руках, не віддавайте їх, поки вас про це не попросили. Якщо є можливість, роздрукуйте акредитації в більшому форматі (А4) та розмістіть на лобовому склі в нижньому куті.
- Не виходьте без дозволу військових. Якщо вам треба вийти з будь-якої причини або зробити щось, про що вас не просять, – озвучте це ЧІТКИМ УПЕВНЕНИМ ГОЛОСОМ у бік перевіряльника (наприклад, Задні вікна заблоковані. Можете відкрити двері. АБО Я виходжу, щоб відкрити вам двері).
- На вимогу відкрийте багажник та покажіть салон. Людина, яка відповідає за комунікацію з перевіряльником (краще домовитися заздалегідь, хто це буде), повинна знати вміст кожної сумки (речі, техніка, спальні мішки, запчастини, бронежилети (які не мають бути запаковані в сумки), щоб чітко та швидко пояснити, що де лежить. Якщо треба відкрити чиїсь особисті речі, це повинен зробити власник сумки або лідер групи з його дозволу.
- Відповідайте на питання чітко. Краще, коли говорить лише один член вашої групи, який сидить на передньому сидінні. Не кажіть нічого, окрім вітання (за ситуацією), поки вас не питали. Ви повинні точно знати, звідки їдете та куди. Цю інформацію повинні знати всі члени команди, і вона повинна збігатися.
- Після огляду не рушайте різко. Враховуйте зустрічний трафік. Тримайте дистанцію та інтервал для маневру.
- Зберігайте спокій. Не давайте розлогих відповідей, відповідайте коротко та по суті. У разі виникнення конфліктної ситуації кличте командира. Не реагуйте на провокації стомлених людей зі зброєю, будьте ввічливими та демонструйте спокій.
Про всяк випадок майте заздалегідь записані номери телефонів пресофіцерів, поліції району, у якому працюєте.
Якщо від вас вимагають пароль – це провокація. Цивільні журналісти не мають права відповідати на пароль, навіть якщо він їм став відомий, це лише ВІЙСЬКОВИЙ алгоритм комунікацій.
Пам'ятайте, що на блокпосту знімати заборонено, а часові інвестиції в дозвіл для знімання зрідка коштують отриманого матеріалу та витрачених нервів усіх учасників процесу.
Антон Скиба, журналіст, тренер з безпеки ІМІ