Одяг для медійників. Як правильно одягатися за системою багатошаровості

Колаж ІМІ Колаж ІМІ

Через складні погодні умови, відімкнення електрики й війну в Україні важливо одягатися правильно та максимально комфортно. Одяг має бути універсальним та зберігати тепло і не намокати. Основне завдання полягає в тому, щоб комплект одягу був якомога універсальнішим. Крім того, у разі високого фізичного навантаження людина пітніє, білизна стає мокрою від поту, а без руху людина починає замерзати. Через відсутність умов змінити одяг на сухий малореально. 

Ми пропонуємо користуватися  ретельно продуманою системою багатошарового одягу, ECWCS (Extended Cold Weather Clothing System – система одягу для холодної та сирої погоди). Основний принцип роботи шарів полягає в послідовному відводі вологи від тіла за повного збереження тепла, а також у захисті від зовнішніх впливів вологи та вітру. Такий вид багатошарового одягу може використовуватися за знижених температур до –40°C. 

Залежно від різного типу погодних умов може використовуватися та чи інша конфігурація шарів. 

Шари в ній умовно можна розділити на три класи: 

  1. Внутрішній шар – відводить піт від тіла. 
  2. Середні шари – гріють і відводять піт далі до зовнішніх шарів. 
  3. Зовнішні шари – захищають від вітру й дощу, а завдяки тому, що матеріал “дихає”, виводять піт назовні. 

У такому одязі людина не те щоб зовсім не пітніє, але значна частина поту виводиться назовні, а одяг висихає набагато швидше, причому прямо на тілі. Вищезгадана система ECWCS – третього покоління. Вона складається із семи шарів. Комбінуючи шари, можна дібрати комплект одягу майже для будь-якої погоди.

Шари (англ. Layer або Level) часто позначаються L1, L2, L3… L7, тобто перший шар, другий шар і так далі до сьомого. Нижче ми розглянемо речі як з комплекту ECWCS, так і туристичні аналоги. 

  • L1. Вологовідвідна натільна білизна. Складається з кальсонів і кофти. Спеціальна тканина працює так, що піт виводиться від тіла назовні. Піт вбирається тканиною, але швидко випаровується з її поверхні. Ця білизна тільки відводить вологу, не гріє. Саме цей шар зазвичай називають термобілизною. Як правильно дібрати термобілизну, ми описали в статті “Термозима. Добираємо термобілизну для роботи журналіста і зимування вдома”.
  • L2. Зігрівальний шар. Кальсони й кофта з тонкого флісу. Фліс – це синтетичний матеріал, який добре гріє (навіть мокрий) і дозволяє волозі (поту) проходити через нього назовні. 
  • L3. Зігрівальний шар. Кофта з товстого флісу. 
  • L4. Вітрозахисний. Куртка з дуже тонкої та легкої нейлонової тканини. Штанів немає. Зазвичай її носять під п’ятим шаром. Вона підвищує “вітрозахист”, і в ній помітно тепліше. 
  • L5. Вітро- і вологозахисний шар. Використовується за поганої погоди замість звичайного одягу. Тканину зроблено з нейлонових волокон з особливим водовідштовхувальним покриттям. Тканина “дихає” (а отже, виводить вологу назовні), але захищає від вітру та несильного дощу. Такий вид одягу називають SoftShell (“м’яка оболонка”).
  • L6. Вітро- і вологозахисний мембранний шар. Зроблений з мембранної тканини. Мембрана – це тонка плівка з порами, через які проходить повітря та водяна пара, але не проходить вода в рідкому вигляді. Мембранна тканина складається з трьох шарів: зовнішній шар з досить товстого нейлону (на картинці – синій), що захищає від зовнішніх механічних впливів; середній шар – мембранна плівка; внутрішній шар – підкладкова тканина, захищає ніжну мембрану від стирання зсередини. Мембранний одяг “дихає” гірше, ніж п’ятий шар, але захищає від дощу набагато краще за нього. Тому його зазвичай одягають під час дощу. 
  • L7. Зігрівальний шар. Штани й куртка з утеплювачем Primaloft. Це синтетичний утеплювач, що нагадує синтепон, але дуже легкий і дуже теплий. Гріє і важить, як пух, але довговічніший. Якщо фліс (шари другий і третій) носять за помірної погоди, то сьомий шар носять під час сильного холоду. Носиться поверх інших шарів. Штани можна вдягати, не знімаючи взуття. 

Для того щоб правильно дібрати, одяг користуйтеся таблицею поєднання комплектів.

Таблиця поєднання комплектів
Інші матеріали
Оцінка і планування ризиківПоради, як поводитися, якщо вас взяли в заручники чи полон
Photo by bantersnaps on Unslash
Технічне забезпечення журналістівТермозахист медійників. У чому суть
jfp.org.ua
Оцінка і планування ризиківОсобиста безпека журналіста. Базові поняття та правила