Поради для іноземних журналістів, які планують працювати в зоні ООС

Фото – Міністерство оборони України Фото – Міністерство оборони України

1. Безпека. Подбайте, щоб у вас із собою були каска (шолом), бронежилет і аптечка. З купівлею цих засобів захисту в Україні можуть виникнути труднощі. Переконайтеся, що вмієте підігнати бронежилет і каску за розміром. Переконайтеся, що аптечка в зручному чохлі і її можна причепити на пояс або бронежилет. Переконайтеся, що вмієте користуватись аптечкою.

2. Знайдіть собі фіксера або краще місцевого журналіста. Не працюйте з тими, хто обіцяє за гроші "розв'язати питання з акредитацією". Це звичайні шахраї, які намагаються заробити на вас гроші.

3. Подайте документи про акредитацію до зони бойових дій заздалегідь, бажано за тиждень-два до прильоту в країну. Через наплив іноземних журналістів, ймовірно, чекати на своє посвідчення доведеться кілька тижнів.

4. Знайдіть експерта з безпеки, який допоможе вам оцінити ризики. Або знайдіть українських колег, які тривалий час працюють на лінії фронту: вони допоможуть вам зрозуміти ступінь небезпеки.

5. Знайте контекст. Попросіть вашого фіксера допомогти з інформацією. 

6. Подбайте про достатню кількість готівки. Не всюди на Донбасі можна розрахуватися банківською карткою, не всі таксисти видають чеки. 

7. Про таксистів. Знайдіть водія на авто з повним приводом, якщо плануєте їхати на позиції в поле. Обирайте менше, але маневровніше авто. 

8. В окопах тісно. Зважайте на склад групи, яка з вами туди спускатиметься. Подумайте, чи не заважатимете ви одне одному під час можливого обстрілу.

9. Пам’ятайте! Війна в Україні триває вісім років, це не заморожений конфлікт, на лінії фронту з кулеметів та гранатометів стріляють щодня. Якщо раптом ви почули ці звуки – це не загострення на лінії фронту. Це щоденне життя.

10. Якщо військові просять вас не публікувати певних фото чи відео – на це є причини. Найімовірніше, ваші зображення можуть розкрити позиції військових чи дати проросійським бойовикам орієнтир для артилерійського вогню. Пам’ятайте! Ви поїдете, військові залишаться. І від публікації ваших кадрів іноді може залежати їхня безпека. Не нехтуйте цим.

11. Найімовірніше, ви не зможете зняти танки. Ані українські, ані російські. Ця техніка не стоїть лінією посеред поля. Очевидний факт, про який дехто забуває. Техніки біля окопів також немає. І, навіть якщо ви побачили бронеавто на гусеницях, це, найімовірніше, броньована машина піхоти. Вона не є танком.

12. Будьте обережні із заявами лідерів проросійських бойовиків. Пам’ятайте, що вони перебувають під впливом Росії. Двічі подумайте, чи варто транслювати їхні пресконференції в прямому ефірі. Подумайте, чи транслювали б ви в прямому ефірі звернення лідерів ІДІЛ.

Стас Козлюк, для ІМІ

Інші матеріали
Ілюстрація ІМІ
Оцінка і планування ризиківТехнічне забезпечення журналістівЩо робити, якщо виявили вибухівку або інші небезпечні предмети
Photo by Pixabay from Pexels
Юридична допомогаВідмова в реєстрації злочину проти журналіста. Приклад з практики
Вітек
Юридична допомогаНаслідки неправильного оформлення відносин між редакцією і журналістом