Що робити журналістам під час нападу тролів
Журналісти, які висвітлюють певні політичні питання, конфліктні або чутливі теми, такі як права людини, питання, пов'язані з фемінізмом та правами жінок, ЛГБТ тощо, часто стають обʼєктами нападу тролів в інтернеті.
Тролі можуть бути як справжніми людьми, так і фейковими обліковими записами, якими керують певні люди. Часто такі атаки спрямовані на те, щоб скерувати обговорення в інше русло, знецінити, деморалізувати. Булінг також використовують для залякування чи погроз журналісту, або ж навіть намагаються зламати акаунти журналіста. У разі якщо журналіст/-ка вже ставав/-ла мішенню, то, найімовірніше, в майбутньому зазнає переслідування.
Важливо визначити причину тролінгу та цілі тролів, щоб захистити себе. Ось поради експертів, як діяти під час нападу:
- Не вступайте в дискусії з тролями, оскільки це може погіршити ситуацію, а також негативно впливає на емоційний стан. У тролів не можна “виграти” чи переконати їх у чомусь. У них зовсім інше завдання.
- Подивіться на тип тролінгу та спробуйте з'ясувати, хто за ним стоїть. Намагайтеся визначити, це справжні тролі чи боти. Про типи булінгу можна почитати в статті.
- Ви також можете заблокувати тролів або повідомити адміністрацію соцмереж про образливий чи неприпустимий вміст. Наші експерти детально описали, як блокувати контент у статті. Важливо! Якщо йдеться не про образи, а про погрози, перш ніж видалити коментар, варто зробити скриншот, щоб потім за потреби використати його як доказ. Із психологічного погляду дуже корисно очищати простір навколо себе якомога активніше, усіма можливими методами.
- Змініть налаштування в соцмережах, для того щоб контролювати контент, який ви бачите у вашій стрічці.
- Якщо тролінг передбачає наклеп на вас, героя матеріалу або вашу роботу, мобілізуйте групи прихильників у соціальних мережах, щоб цьому протистояти.
- Якщо атака надто виснажлива, просто не користуйтеся соцмережами деякий час.
- Повідомте вашого роботодавця про атаку на вас. А також ваших рідних та близьких.
- Задокументуйте напад.
Раніше ми писали поради журналістам, які стикаються з кіберцькуванням.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".