Яка операційна система найбезпечніша для медійників

Photo by Apex 360 from Pexels Photo by Apex 360 from Pexels

Світ поділили між собою три родини операційних систем для комп’ютерів: Windows, Linux та macOS. Які з цих систем можна вважати безпечними та як захистити свою операційну систему? 

Для початку розглянемо найменш доступну операційну систему – macOS. 

Найменш доступною цю операційну систему робить те, що її встановлюють лише на техніку Apple, яка ніколи не славилася низькими цінами на свої ноутбуки та комп’ютери. Але в macOS є суттєва перевага – її архітектуру, її внутрішню будову влаштовано так, щоб ускладнити життя потенційним зловмисникам. Безумовно, на macOS є різноманітні віруси, але навіть вони обмежені у своїх можливостях. Операційна система від Apple дбає про безпеку користувачів, і її власники можуть самі в цьому переконатися. Щоб встановити якусь програму для віддаленого керування на кшталт TeamViewer, необхідно налаштувати величезну кількість різних дозволів. То, якщо легітимна програма встановлюється з такими складнощами, можете уявити, як почуватиметься у вашій системі вірус? Кожна спроба щось зробити детектуватиметься операційною системою та вимагатиме підтвердження дії від користувача.

Але віруси – це лише частина ризиків, з якими стикаються користувачі щоденно. За нами також можуть шпигувати й звичайні на перший погляд програми. Для цього можна використовувати наш мікрофон та камеру. Але як від цього вберегтися? Заклеювати камеру на гарному ноутбуці за 1200 доларів простим скотчем? А з мікрофоном що можна зробити?

На щастя, macOS потурбувалася про нас і нашу конфіденційність. Для того щоб отримати доступ до вашої камери та мікрофона, кожна програма має одержати спеціальний дозвіл. Ви ж вільні не давати такий дозвіл тим програмам, яким він не потрібен. Якщо ви встановлюєте нову гру чи офісну програму, наприклад для перегляду PDF-документів, і вона вимагає доступу до камери чи мікрофона – це поганий знак. Не варто продовжувати її використання і тим більше не варто надавати їй такий дозвіл. Ця система захищає вас від зайвого стеження з боку інших програм, однак сама ОС вас постійно чує. Apple може підслуховувати за вами та обробляти ваші персональні дані, але ж ви самі їм це дозволили, коли погодилися з умовами та правилами користування їхнім ноутбуком. Чи може мегакорпорація використовувати наші дані проти нас? Навряд чи. Але що робити, якщо я не хочу, щоб за мною стежили?

Тоді мій вибір – вільна операційна система на базі Linux!

Linux – це ядро операційної системи, її серце. На базі цього ядра побудовано десятки, сотні різноманітних дистрибутивів – повноцінних збірок операційної системи зі встановленим вільним програмним забезпеченням. Одним з найкращих дистрибутивів Linux є Manjaro

Manjaro, як і більшість дистрибутивів Linux, охоплює велику кількість програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом. Це означає, що будь-який програміст у світі може подивитися, як там усе працює “під капотом”, і навіть внести якісь зміни. Ви не можете дізнатися, як влаштована операційна система Windows чи macOS, тож ви не можете точно знати, що вона може робити, а що робити не може. На відміну від них, операційні системи на базі Linux відкриті для вивчення і модифікації та перевірені спільнотою. Ви можете бути впевнені на 100%, що операційна система не підслуховує за вами, що вона не передає ваших персональних чи телеметричних даних (дані про використання вами програмного забезпечення), не шкодить вам ніяким іншим чином.

Ще краще в Linux справи йдуть з вірусами. З огляду на те що частка користувачів Linux серед усіх користувачів ПК та ноутбуків близька до 2%, ці користувачі не є ціллю для масових кібератак, тому і віруси для Linux майже не пишуть. До того ж система розмежування прав користувачів різних рівнів не дозволяє серйозно нашкодити системі без введення паролю користувача.

А от щодо приватності варто поговорити окремо. Більшість програм на Linux – це програми з відкритим вихідним кодом. Зважаючи, що будь-яку шкоду в коді цих програм, найімовірніше, хтось помітить, можемо розраховувати на те, що вони безпечні та не шпигують за нами. Сама система точно за нами не шпигує, не підслуховує та не підглядає. Водночас таких зручних налаштувань приватності на Linux немає. Ми не можемо прямо в налаштуваннях подивитися, які програми мають дозвіл на використання мікрофона та камери. Тож варто використовувати лише програми з відкритим кодом або програми, виробникам яких ми довіряємо.

І на останок поговоримо про Windows!

Сьогодні йтиметься лише про Windows 10. Річ у тім, що Windows 11 щойно вийшла і може навіть не встановитися на ваш ноутбук. Старіші версії (Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP) вже не підтримуються виробником, тому їх у принципі не можна вважати безпечними. В них можуть знайтися критичні помилки, які дозволять отримати повний доступ до системи, і ви нічого з цим не зможете зробити. Тож крок номер один на шляху до безпеки – використання нового та ліцензійного програмного забезпечення.

Windows 10 – зручна, новітня, сучасна та безпечна система. Windows – звична система. Майже кожна та кожен із нас стикався з Windows, тому додатково пояснювати, що це таке, напевно, не варто. Тож одразу до безпеки!

Кількість вірусів, написаних для Windows, напевно, неможливо підрахувати. Ноутбуки та комп’ютери з Windows – головна ціль для хакерів усіх видів та рівнів. Але і Microsoft не маленький стартап! З часів Windows Vista, у якій уперше запровадили контроль облікових записів, до сьогодні рівень захисту Windows суттєво збільшився! Стандартний Захисник Windows еволюціонував з недолугого антивірусу до повноцінного центру захисту системи. Його можливостей цілком досить для того, щоб захистити вас від більшості загроз. Він уже точно нічим не гірший за будь-який безкоштовний антивірус. 

Чи варто в такому разі купувати платний антивірус? Можливо, якщо у вас є потреба та можливість. Річ у тому, що платні версії більшості антивірусів мають додатковий функціонал. Це і моніторинг мережевої активності, і використання VPN від виробника антивірусу, і перевірка поштових вкладень, якщо ви використовуєте поштові програми, як-от Outlook. Кожен антивірус пропонує щось своє, значно більше за просто пошук вірусів, і ви можете обрати його серед усіх доступних на ринку. 

Про нашу приватність Windows 10 теж потурбувалася: в налаштуваннях операційної системи є окремий пункт “Конфіденційність”, у межах якого ми можемо не тільки дозволити чи заборонити деяким програмам доступ до камери, мікрофона та геолокації. Ми можемо побачити, коли яка програма такий доступ отримувала! Ось, як виглядає налаштування конфіденційності камери.

Ба більше, під час роботи будь-якої програми з мікрофоном ви побачите значок мікрофона біля годинника.

Отже, нині більшість операційних систем досить безпечні, тож маю для вас декілька порад наостанок:

  1. Завжди використовуйте останню версію всього програмного забезпечення. Перевірте оновлення системи: може, на вас уже чекає щось нове?
  2. Використовуйте ліцензійну операційну систему. Адже якщо ви “ламаєте” Windows, то як ви можете бути певні, що зламана система вас захищатиме? Чи не зламали ви ще й захист системи, щоб отримати її безкоштовно?
  3. Використовуйте онлайн обліковий запис Microsoft на Windows та Apple ID на macOS. Це допоможе захиститися від деяких швидких способів скидання паролю.
  4. Блокуйте екран ноутбука, коли лишаєте його навіть на хвилину (можна використати комбінацію клавіш Win + L або просто закрити кришку ноутбука).
  5. Якщо у вас Windows 10 Pro – увімкніть повнодискове шифрування системного диска. Це врятує вас, якщо ви втратите ноутбук або його вкрадуть. Як це зробити, можна прочитати на сайті Лабораторії цифрової безпеки. Якщо ж у вас macOS – шифрування вже ввімкнено, вам нема чого перейматися.
  6. Перевірте налаштування приватності та переконайтеся, що лише ті програми, якими ви справді користуєтеся, мають доступ до ваших камери, мікрофона та геолокації.
  7. Не забувайте, що жоден антивірус та жодна супербезпечна система не зможе захистити вас від вас самих. Тож покращуйте свої навички у сфері кібербезпеки та не потрапляйте на гачок кіберзлочинців!

Генрі Дем’яновіч, консультант з інформаційної безпеки

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

 

Інші матеріали
Photo by Saksham Choudhary from Pexels
КібербезпекаКібержесть. Як журналістів переслідують в інтернеті
www.cnas.org
КібербезпекаФішинг, паролі та SMS-бомбінг: основні цифрові загрози 2021 року
Юридична допомогаЖурналісти можуть пересуватися більше двох через службову необхідність - правові роз’яснення