Контрацепція в мережі. Як убезпечитися під час роботи в браузері

Браузери - Chrome, Firefox, Safari - є основним вікном в Інтернет для більшості з нас. Все більше інших задач - комунікація з колегами, робота з документами, онлайн-банкінг, редагування фото та відео - можуть відбуватись не у окремих програмах на вашому лептопі, а у черговій вкладці браузера. Дуже часто, це не лише простіше а й безпечніше. Кожен сервіс, який ми використовуємо через веб-браузер - це мінус одна окрема програма, яку треба знайти, завантажити, інсталювати, налаштувати та вчасно оновлювати у вас на пристрої. 

Правильно обрати, налаштувати та захистити браузер є запорукою ефективної та безпечної роботи в цифровому світі.

Який браузер найбезпечніший?

У цифровій безпеці рідко бувають відповіді на питання “А що найбезпечніше?”. Утім, браузери мабуть є винятками. 

Можливо парадоксально, але найпопулярніші браузери - Google Chrome та Mozilla Firefox -  є також найкращим вибором з точки зору безпеки користувачів. Потужні команди програмістів, які працюють над цими продуктами, швидкі та регулярні оновлення, та невпинний пошук та виправлення виявлених вразливостей зробили їх “цифровий” імунітет достатньо потужним від більшості цифрових атак.

Важливо переконатись, що Ви використовуєте або встановлюєте так звану 64-бітну версії Chrome чи Firefox, які набагато безпечніші за альтернативні 32-бітні.

І звісно, безпека браузера - як і будь-якої іншої комп’ютерної програми- критично залежить чи від її своєчасного оновлення.

Перевірити, чи ви використовуєте останню версію Chrome можна перейшовши за цим лінком chrome://settings/help або зайшовши у Довідка -> Про Google Chrome

Щоб перевірити, чи Ви використовуєте останню версію Firefox, натисніть на “гамбургер” у верхньому правому куті браузера та оберіть Довідка -> Про Firefox

Мінімум розширень

Хорошою практикою є тримати на вашому пристрої лише ті програми, які вам насправді потрібні і які ви регулярно використовуєте. Це не лише економить ресурси комп’ютера, а й зменшує кількість його потенційних вразливостей.

Те саме стосується і так званих “розширень” - цілого класу маленьких програм, які інсталюються користувачами у браузери для розширення базового функціоналу. 

За замовчуванням ці вбудовані в наші браузери програми мають дуже багато можливостей - вони можуть бачити й змінювати всі веб-сторінки, які ви переглядаєте, включно з тими, що можуть містити приватну та чутливу інформацію.

І хоча більшість цих розширень та додатків розроблені добропорядними програмістами і не є шкідливими, деякі є відверто зловмисними, а деякі компанії-розробники розширень самі можуть стати жертвами комп’ютерних атак, і стати джерелом витоку вашої активності у браузері.

Розширення можна переглянути у Firefox за цим посиланням about:addons та у Chrome chrome://extensions/

Встановлюйте браузерні розширення лише з офіційних “магазинів” - Chrome Web Store and Mozilla Addons for Firefox. 

Це не гарантує відсутність зловмисних програм і в офіційних магазинах, але їхня кількість суттєво менша ніж на сторонніх веб сайтах і обидві компанії - Google та Mozilla - хоч не дуже успішно, але намагаються стежити за якістю розширень, що розповсюджуються через їх платформи.

Якщо Ви користуєтесь Firefox - то радимо користуватись лише розширеннями зі списку “Рекомендованих” - їх додатково перевіряють на відповідність стандартам.

Загалом, варто керуватись наступними правилами:

  • Використовуйте лише ті розширення, яким ви довіряєте і які ви постійно використовуєете.
  • Видаляйте усі розширення, якими ви не користуєтесь, не впевнені у їх потребі або мету встановлення яких ви не пам’ятаєте.

Корисні розширення

Значна частина зловмисних атак відбувається через заражені шкідливим програмним забезпеченням рекламні оголошення чи спливаючі повідомлення, клік по яких можуть вести на зловмисні або заражені вебсайти або пропонувати встановити щось на ваш пристрій чи у ваш браузер. 

Розширення - блокувальники реклами не лише допомагають позбутись набридливої реклами в Інтернеті, а й захищають від такого роду атак.

Не усі розширення - блокувальники реклами однаково корисні та ефективні! 

Ми рекомендуємо uBlock Origin from Raymond Hill, який доступний для Chrome 

та Firefox. Це один з найефективніших та найшвидших блокувальників реклами.

Якщо ви хочете підтримати доходи від показу реклами на вашому улюбленому вебсайті, то ви можете відключити uBlock саме на ньому, але у щоденній роботі в Інтернет краще тримати його завжди увімкненим.

Користувачам Chrome, які активно використовують інші сервіси Google (як от Gmail чи Google Docs) варто встановити розширення “Захист пароля”. Це розширення видає попередження, якщо ви намагаєтесь вводити пароль від вашого облікового запису Google на сторонніх веб сайтах, що може захистити вас від фішингової атаки.

Іншим корисним додатком є Privacy Badger, розроблений Electronic Frontier Foundation. Це розширення блокує надмірно поширену практику стеження за вами з боку десятків та сотень вбудованих у відвідані вами веб сайти комерційних трекерів, що потім перепродають інформацію про вашу браузерну активність.

Вадим Гудима, Лабораторія цифрової безпеки

Інші матеріали
Перша домедична допомога для журналістівПОРАДИ. Як журналістам адаптуватися до роботи в умовах пандемії Covid-19
Тести
@Mykola_Lazarenko
Юридична допомогаТЕСТ. Перевір свою правову обізнаність
Юридична допомогаЯк журналістам не наразитись на правові проблеми під час висвітлення Пасхи